Për njeriun e mirë

Kultura

Për njeriun e mirë

Nga: Xhelal Hoxha Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 09:54
Xhelal Hoxha

Për njeriun e drejtë e t'mirë,

që nderon; atdhe, mendim, fe, komb e flamur t'lirë!

Njeriu i mirë, nuk ka vetëm një dëshirë...

ai gjthmonë ishte, është e do të mbetët si një lis;

burrë për plis

dhe njeri për timin fis!

Kështu do e nis e do ta fillojë;

ashtu do të jetojë, punojë dhe jetën do ta përfundojë!

kështu do të vdes dikur,

sikurse e pati nisur si burrë;

një fisnik, trim i fortë e i pa përkulur

n'themelet e kombit e mëmëdheut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat