Kush e përmalloi nënën...

Kultura

Kush e përmalloi nënën...

Nga: Ganimete Jakupi Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 12:31
Ganimete Jakupi

Nëna e shkretë as këtë natë,

Nuk kishte mundur me fjetë,

Një ëndërr gjumin seç ia prishi,

Nga meraku sa nuk vdiqi...

 

Në moshë të shtyrë e krejt vetëm,

U zgjua nga shtrati bëri dua,

E luste Zotin t'ia ruajë fëmijët,

Që shumë larg vetes i ka.

 

Mendonte me vete t'i marrë në telefon,

Për t'i pyetur se si janë?!...

Por gjysma e natës kishte kaluar,

Tha: "Fëmijët do të shqetësohen për mua"...

 

Sillej andej-këndej nëpër shtëpi,

Ahh, ëndërr e keqe shpirtin ia këputi!...

U merakos nëna për fëmijë, nipërit e mbesat,

Me fotografi të tyre shpeshherë e qelin mëngjeset.

 

Fytyrën e saj plot rrudha ia mbuluan lotët,

Bekimet e saj shkuan deri në qiell të shtatë,

Zemra e nënës i ndjekë fëmijët kudo që janë,

Si të vegjël si të mëdhenj, si afër si larg.

 

U përmallua nëna për t'i parë të gjithë,

Nga meraku as gjumë të qetë nuk bën,

Në moshë të shtyrë veten e ka lënë mënjanë,

Lutet gjithnjë vetëm fëmijët shëndosh t'i kam!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat