Poeti i Roganës

Kultura

Poeti i Roganës

Nga: Atdhe Geci Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 22:42
Atdhe Geci

Në Kodër të Brijës në Roganë

Një kaçubë më ka pas thënë

Jam e vogël dhe kam pak shtat

Vesë prej barit pijë çdo natë.

 

Në atë çast u ngrit e foli fqinja  

Je e pangjashme si bima vetë

Ju që e kërkoni gjënë e duhur

Natyra është e tëra përmbajtje

 

Në kaçubën ku bari e pi vesën

I zgjat gishtërinjtë një bari i ri

Sa herë shiu ngjitet nëpër fletë

ylber i bukur i shtohet vërtetë

 

Brenda  kaçubës ka një shtëpi

Ku shërbehen disa milingona

Bari është thjeshtësia natyrës

Ushqimi dhe streha e zogjëve  

 

Guxoj të them, jam poeti juaj

Guxoj të them se jam Atdheu

Mjafton që t´i hapni dritaret

Për ta parë Roganën dardane!...

Poezi nga libri në dorëshkrim, "Kallinj Ylberesh"

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat