Luje mace kryet e buallit!

Kultura

Luje mace kryet e buallit!

Nga: Adem Bytyçi Më: 22 janar 2023 Në ora: 23:32
Autori Adem Bytyçi

E kanë marrë vesh

Krejt katundi

Nuk mundet

Macja për ta luajt kryet e buallit.

Krejt katundi çuditet

Si asht e mundshme

Për t'i thënë jo Amerikës

Kryeministri Albin Kurti.

Amerika ka dërgua porosi

S' asht me rëndësi

Çka thotë kryeministri Albin Kurti

Kundër asociacionit

Asociacioni do t ‘themelohet

Këtë zgjidhje t' dëmshme për Kosovën

Shumë ma herët e kanë pranua

Isa dhe Hashimi.

Këta dy politikanë

T' njoftun t ‘shtetit t ‘Kosovës

Njani komunist

E tjetri Lepekist

I pari ma vonë Ledekist

I dyti Pedekist.

T ‘dytë bashkë

Kosovën gjatë e kanë qeverisë.

Eskobari Amerikës

Me këto fjalë

Iu drejtua kryeministrit Albin Kurtit

Asociacionin e pranojë vetë Kosova

Nuk e sollën as Amerika

Dhe as Evropa .

T' moçmit tanë kanë thanë

Kur t ‘vijnë mendtë

Humbin dhetë

Kur politikanët tanë flinin ditën

E punonin natën

Kosovën e gjymtuan

Me një asociacion Serb

Për gjithmonë

Një pjesë territorit t ‘saj

E lanë n ‘terr ..

Mos ta harrojmë

Thënien e shkrimtarit tonë të madh

Faik Konicës filozof dhe diplomat

Ne shqiptarëve e këqija

Nuk na vjen nga as kush tjetër

Por për fatin e keq

Nga një grup shqiptaresh maskarenj

Tru shpërlarë e mendje shtjerrtë

T ‘cilët për interesat e tyne

Shkelin me të dyja kambët

Mbi t' ardhmen e Atdheut

Shqipërnë e Skënderbeut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat