Këngë zane

Kultura

Këngë zane

Nga: Agim Desku Më: 21 mars 2023 Në ora: 09:12
Agim Desku

Shpesh herë të marr peng

E di që je këngë zane

Edhe pse jeton nëpër secilin gur

Së bashku me të bukurën e detit dhe tokës

Atëherë vjen i njëjti varg i poetit

Për të qenë fjalë e zemrës

Më duhet të rri zgjuar nëtëve të pafund

Më u përballë me etjen e tokës

Që m'i ngjan thatësive sahariane

Nganjëherë të marr në përqafimin tim

Si dhuratë që më ka lënë Zoti i luleve

Më u lutë agimit për shi

Më ardhë pranverat para marsit kryeneq

Trëndafilat na presin ditën tonë

Kur lutemi për shpirtin luftarak

Të secilës betejë të luftëtarëve

Që ëndrrat m'i bënë fjalë të lirë

Sot jam zënë me secilën këngë

Që nuk e ka emrin e heroit tim

Të gurëve të pandarë të Rozafës

Ku sërish dua të dëgjoj këngën e zanave

Ndoshta pas pesë shekujve të mallit

Na duhet më u shndrrue në varg loti

Më u pa së bashku në dritën e diellit

Vetëm atëherë do ta kemi fatin e zotave.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat