Çohu dhe një herë e rindërtoje urën Gjovalin Gjadri

Kultura

Çohu dhe një herë e rindërtoje urën Gjovalin Gjadri

Nga: Gjon Marku Më: 21 mars 2023 Në ora: 19:29
Autori Gjon Marku

Këndon dikush në ajër, një zog a një shpirt i zi, apo janë zërat e maleve që mbërrinë deri tek ti si një dhëmbje që nuk sos, apo fryma e rënduar e Urës sa emermadhe: të Milotit, (Urës me harqë, Urës e Zogut etje) që nga moment në moment mund të bije e dhe pse jeton me legjendën e kahmotshme. Apo janë amaneti ikanak e fjalët e pashprehura të ingjinerit të famshëm Gjovalin Gjadri?

Drejt maleve levizin retë me gjiret plot. Bije shi. Tani sa herë vjen rrebeshi e të godet me vuajtje dhe mundime e ti akoma nuk jepesh dhe pse gjithkujt në përkuljen tënde sikur i tregon vuajtjet e tua sikur të kërkosh një vend ku të mund të mbështetesh vetëm pak si i mbyturi që edhe një fije kashte mund ta shpëtojë. Por askush nuk ka dert se shpirti i lumit të Matit tërbohet. E ti a thua kacafytesh me të e lufton të mos biesh, të mos shbëhesh, e të mos shëmbesh.

sa do të zgjasë kjo kacafytje sikur pyesin brigjet që ti bashkon prej afro një shekulli e klithin nga dhembja ashtu siç klithin jehonat. E trevat në Veri që ti për një shekull lidhje me pjesën tjetër të vendit. Eh sikur pyesin ç’janë këto namë të zeza.

Lumi i turbullt që mban trungje, vrapon nën ty me peshën e vuajtjes e a thua vrapon në kërkim të legjendes së humbur edhe pse a thua gjithnjë e dëgjon gulqin tend teksa trupi të dridhet ndërsa mbyt grahma dhimbjesh gjer në zgrip. Medet.

Mbështetur në një plep të zhveshur degëpërkulur, një i moshur e hedh vështrimin në këmbën e urës që harqet mbi vete si mban dot e është zhytyr në thellësi. Mendueshem pati qëndruar edhe Gjovalin Gjadri specialist i Minsitris së Punëve Botëror që kishte lindur në Shkodër në vitin 1899 e qe shkolluar, pas përfundimit të studimeve të mesme në vend, në Austiri për Ingjineri Ndërtimi në vitin 1925 kur ministri i vuri përpara projektin e urës mbi Mat që më vonë do të quhej Ura e Zogut e që do të lidhte trevate e veriut me trevat posht lumit të Matit. E kush tjetër me mirë se ai mund të zbatonte projektin e realizuar nga Ingjinerit gjerman MARSH i cili kishte realizuar edhe disa projekte të tjera në Shqipërinë e asaj kohe.

I specializuar për ngritjen e Urave Gjevolin Gjadri, falë përgatitjes së tij, dhe diplomuar në universitetin më prastigjioz të Austris ralizoi me sukses konstruksionet e guximshme në betonarme të paratensionuara, duke krijuar kështu jo vetëm një urë e cila do të lidhte Veriun e Shqipërisë me pjesën tjetër, por së pari një vepër arti të mirfilltë.

E veshtroj atë plak të vejtër mbështetur në atë plep të anuar që me vete mermërit -Erdhen kohë të çuditshme thotë plaku me vështrimin të ndalur mbi urën që lidh dy brigjet e udha e vjetër që lidhte trevat tash ngjanë si një shteg i mbyllur. Deshi me t’nemë po në moment një vetëtimë e fuqishme përmës qiellit të bërë si çerep i zi paralajmëroi një bubullimë. Furtuna sulmonte me rrëmbim, furtunë e pamëshirshme.

Gjovalin Gjadri në vitin 1927 shkon në Moskë ku punon për më se katër vjet në Insitutin e Urave në Moskë ura mbi Mat tashmë ishte një ndër veprat e rëndësishme të ndëruara në vend. Në këtë periudhë Moska kërkon specialist të zot në fusha të ndryshme të cilët i inkuadron në vende të ndryshme.

Plaku i vjetër aty tek ai plep i anur sikur thoshte dorzanë bash jam se tash njëqind vjet ky lumë ikte poshtë asaj ure që spyeste për furtuna të tërbuara e ai lum as gjarpër s’mundi me u ba para madhështisë së harqeve të saj ani se ranishtja rreth saj a thua se ngjante me lëkurën e gjarperit.

Inxhinjer Gjadri nuk kishte ndalur së punuari dhe së kontribuari për vendin e tij kështu ai në vitin 1937 kthehet në Shqipëri dhe rifillon punë si projektues dhe ndërtues i urave dhe objekteve të tjera. Përfaqëson Shqipërinë në disa konferenca dhe kongrese ndërkombëtare për fushën e ndërtimeve. Në 1936 merr pjesë në Kongresin e Dyte Ndërkombëtar të Ndërtimeve në Berlin, ku referon mbi urat në Shqipëri. Në këtë punim të tij ai ndalet në mënyrë të veçantë dhe trajton hollësisht ndërtimin e Urës së Gomsiqes.

sot urës së tij mbi lumin Mat po i vjen vdekja vigane e para rezistencës së saj për të mos u rrëzuar. Parlementi më së shumti ngjan me një shtëpi mortore që se fsheh dot të vërtetën e lumi derdh dallgët e tallazet vërsulen drejt bregut kërkojnë të mos e shembin pse është monument kulture i rëndësisë së veçantë ndërtuar bash prej atij ingjinieri fisnik që e donte këtë truall e këtë vend, atij ingjineri që e vijoi veprimtarinë e tij dhe kontributin e tij si ndërtues dhe zbatues edhe pas Luftës së Dytë Botërore sidomos në fazën e parë kur rindërtimin i vendit shtrohej si një çështje e rëndësishme.

Miloti ngjante sikur t’i ketë rënë mortja në atë vit pas largimit të gjermanëve që kishin bombarduar dhe shembur një pjesë të saj. Gjovalin Gjadri rikthehet dhe të rikonstruktojë urën e dëmtuar pjesërisht të Milotit duke e riaftësuar dhe duke e kthyer në funksionale atë. Falë punës dhe pregatitjes së tij u riaftësua ura Vajgurore, Ura e Rrogozhinës, e Matit, e Milotit etj.

Gjadri projekton dhe ndjek punimet në ndërtimin e disa urave në vendin tonë kështu është kontributi dhe mendja e tij që bëri të mundur ndërtimin e urës së Kuçit në Vlorë, të Limuthit, të Gjolës etj.

Projektimi dhe zbatimi i këtyre objekteve realizohet nga ingjinieri Gjadri duke qënë si punonjës shkencor në Insitutin e Projektimit dhe Ndërtimit.

Në vitin 1974 ai realizon një projekt të gjërë për portin e Durrësit, projekt i cili nuk u pranua dhe nuk u mbështet nga Insituti i Projektimeve për pasojë Gjovalin Gjadri tërhiqet dhe merret me punë të mirfilltë shkencore. Falë punës dhe aftësive të tij ralizohet vepra madhore në tri vëllime”: Mbi shkencën e konstruksioneve”

Gjovalin Gjadri vdiq në vitin 1974 duke mos marrë kurrë vlerësimin e merituar për punën dhe veprën e tij.

Në vitin 1993 vëndi ynë realizon një emision postar në njërën prej vlerave filatelike të të cilit vihet Gjovalin Gjadri.

Por tash ura e tij mbi lumin Mat, pra Ura e Zogut po shëmbet. Pushtetarët heshtin dhe fërkojnë duar e presin që ajo të rrëzohet.

E çdo të bënte gjadri nëse do të ishte gjallë ai ishte diplomuar për të ndërtuar ura siç dinte ai, po nuk ishte ndërtues lumenjesh e lumit të Matit e më tej të Fanit ua kanë marr shpirtin e i kanë gërryer deri në palcë pikërisht ata dhe kompanitë e tyre fantazma që si tufa korbash krrokasin në emër të drejtësisë. Ç’namë të liga që mbollën mbi këtë vend e mbi këtë truall. E bënë që vendi të ecë mbrapsh si gaforret për të mbërritur deri në shekullin e ri. Natyrisht kjo do të ndodhte dhe urat e Gjovalin Gjadrit do të shemben e njerzve që e duan këtë vend s’u ka mbetur gjë tjetër veç t’u luten lumenjëve mos e zgjeroni shtatin.

Udhëtarët kalojnë aty në brigjet e lumit ku ura rënkon e grahma të mërzitshme dhëmbshurie i zënë. Aroma e trishtimit mbështetur në harqet e saj të mrekullueshme.

Bubullijnë horizontet Amanetin as dheu nuk e tret. Gjovalinj Gjadri në varr ndoshta nuk gjen qetësi. Zyrtarët heshtin e krrokasin për lloj lloj marrëzish. Ehe korbat i përkasin rracës së këngëtarëve pohon dikush.

-Ç’vend është vendi ku rrena është ligjë pyet dikush po më kot. Dikujt i dhemb ikja jote moj urë e shenjtë.

Sa herë kokrrat e shiut ja nisin me u përplasë nëpër gurë a qielli arnohet me re vende vende. Nisin mallkimet ndërsa televizoreve shfaqen ata me sy që dhelpërisht ju shkëlqejnë e përbetohen se ju dhimbset ura e ajo do të rikonsruktohet e të jetë serish momoment kulture i dorës së pare. Ah medet o të pa udhë, ju jeni si djajtë që fshehurazi hidhni sytë nga udha po sa herë udhën do të mërrni atyre anëve terslliku do t’ju ndjekë në çdo hap është nama e gjama e urës që Gjovalin Gjadri ndërtoi për brezat.

ju si hije do të turrereni të premtoni urë e rrugë të reja ani se ura mbi Mat po shembet. Nuk pran kori i hijeve e ju zantë syte nama e gjama e buka e mortit.

dhe një herë e rindërtoje urën, e mos e lerë të shembet se të gjallët janë të vdekur më keq se ajo që s’ka dallgë ta përlaj. Po si ska një dallgë të përlaj plehrat si ata që ….

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat