Gjuha shqipe

Kultura

Gjuha shqipe

Nga: Adem Bytyçi Më: 28 maj 2023 Në ora: 10:36
Adem Bytyçi

Më e ëmbël se mjalta

Më e bardhë se tambli

Më e dashur 

Se nipërit dhe mbesat

N'gjirin e e gjyshërve dhe gjysheve

E bekuar nga zoti

N'qiellin e kaltert

Dhe tokën e Gjergj Kastriotit.

Gjuha shqipe

E Folme e shqiptarëve

Amanet i t'parve

Mos i harroni kurrë

Fisët shqiptare 

Iliro-Dardane.

Nuk duhet harruar

Se edhe krijesat e para t'njerëzimit

Ademi dhe Eva

N'gjuhen shqipe kanë komunikuar

Këtë e tregojnë t'dhënat

T'shkruar n'gurë

T'ruajtura me xhelozi

Nga toka e bekuar.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat