Evropë!

Kultura

Evropë!

Nga: Adem Bytyçi Më: 31 maj 2023 Në ora: 13:40
Autori Adem Bytyçi

Evropë he “budallicë”

Ka kaluar koha

Kur i ke falë

Serbisë toka t' shqiptarisë.

Tani është një kohë tjetër

Edhe Serbia e ka kuptuar

Se një pjesë e territorit saj

Është n' tokë t' huaj .

Kosova është shtet

Është ndërtuar

Me shumë sakrifica

Dhe mbi një det gjak

Mizorive t' panumërta

Nga gjenocidi anti shqiptar serb.

Edhe tani Serbia

I sheh ëndrrat e Kralve

Për t'i aneksuar me luftë

Tokatë e shqiptarëve .

Evropa duhet ta di

Se pa hangjin

Nuk mund t'i falën Serbisë

Tokatë e Dardanisë

Dhe se

Paqa n' Evropë

Nuk mund të ruhet

Në dem t' Dardanisë

Duke ia falë Evropa

Tokatë e shqiptarëve Serbisë

Siç ka bërë dikur

Për hir t' Rusisë

Por kjo edhe mund t' ndodh

Nëse Amerika

Ia kthen shpinën Kosovës

Për shkak t ‘interesave t ‘Serbisë

Duke ëndërruar

Se këtë shtet fashist

Do ta largoi

Nga aleanca me Rusinë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat