Krimineli hero

Kultura

Krimineli hero

Nga: Dedë Preqi Më: 19 gusht 2023 Në ora: 12:05
Dedë Preqi

O, zot dorën mos na lësho

Po, a shpallet krimineli hero,

Cili popull n’botën e civilizuar

Kriminelin e bënë njeri të shquar,

N’mes sheshi lapidarin ia ngrisin

Me lavde atdhetari e qëndisin

E shpallin kriminelin hero e trim

Heroizmi i tij është i zhytur në krim.

Ai që turturon e vranë pleq e të rinjë

Masakron pa mëshirë edhe fëmijë

Ç’është jo serbe mallterton e dhunon

Nëpër kufoma të tyre shkel e kalon,

Ai me gjakun e njerëzve dehet e rron

Edhe nxënës e student burgos e helmon,

Ai që përndjek e trazon nga trolli i vet

Njerëz të pa fajshëm dhe fëmijë në djep,

Ai që edhe të kafshon edhe të akuzon

Edhe zotin me manipulu me lutje tenton,

Serbët këtë lloj djalli e shpallin edhe « hero »

Zot, ke mëshirë, prej dorës tënde mos na lësho.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat