Lojë djajësh

Kultura

Lojë djajësh

Nga: Dedë Preqi Më: 31 tetor 2023 Në ora: 09:39
Dedë Preqi

Lojë djajësh po luhet si në teatër

Si me ia grabitë njëri-tjetrit qiellin,

Dhe diellit me ia vërbuar optikën

Tokës ia shtojmë peshën që shkelim…

Rrënqethje gjerë n’palcë t’ashtit shkon

Rreth e rrotull djegin mortajat e zjarrta,

Jeta si leckë hudhët në nishan e merr hak

Nga plagët e mbyllura prapë rrjedh gjak.

Pa një pikë turpi shekullit i përbaltim fytyrën

Kjo racë mendje lehtë që qenjën e vet e rrënon,

Me këto lojra në mes zjarrit e tymit rrethuar

Ç’menduri, dikush e mallkon e tjetri e lakmon!...

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat