Fushata zgjedhore

Kultura

Fushata zgjedhore

Nga: Sevdail Hyseni Më: 2 dhjetor 2023 Në ora: 19:34
Foto ilustrim

Gjatë fushatës një politikan,

Vdiq gojëhapur, ndër jorgan.

Dhe papritur në botën tjetër,

I del përpara Ati Shën Pjetër.

 

I drejtohet me shumë mirësi,

- Mirë se vjen në përjetësi!

Ku do t’shkoni, zgjidh e merr:

- Në Parajsë, apo në Ferr?!

 

Para se të merrni një vendim,

Keni dy oferta në disponim.

Shkoni nga një natë provoni,

Ku t’ju pëlqeje, aty qëndroni.

 

Politikani u ngjit në Parajsë,

Sheh të mirat e krejt dynjasë.

Nga çdo anë lule e vasha hiri,

Me qumësht e mjaltë në gosti.

 

Por, në Ferr ishte më ndryshe,

I dalin përpara dy dallëndyshe.

E kapin e joshin nëpër kolltuqe,

Me raki rrushi e verë të kuqe.

 

Ç’të kapin sytë andej matanë,

Disa pushtetarë dhe politikanë,

Që dikur, kishin shkuar në Ferr,

Këndonin dhe pinin sikur derr.

 

Të nesërmen e pyet Shën Pjetri:

- Ke vendosur te njëri, apo tjetri?

Po, Ati im, me gjithë dëshirë,

Vendosa në Ferr, ishte më mirë.

 

Kur zbret të nesërmen për në Ferr,

Politikani i shastisur, stepet në derë.

Plot mbeturina, politikanë mjeranë,

Që hanin e pinin, fëlliqtë në sahanë.

 

Zgurdullon sytë politikani i zemëruar,

Me vajin në buzë, duke murmuruar.

Mbrëmë panë sytë, krejt diçka tjetër,

Tani po më flet ndryshe, o Shën Pjetër!

 

Po ashtu është - tha shenjtori shkurt,

Dikush shumë lirë i shet edhe drutë.

Dje ishte fushatë zgjedhore elektorale,

Kurse sot votove, të rroni me ideale!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat