Imazhi yt

Kultura

Imazhi yt

Nga: Xhevrije Kurteshi Nimani Më: 20 shkurt 2024 Në ora: 13:56
Xhevrije Kurteshi Nimani

Atdheu im i shtrenjtë

Ti më mbush me jetë

E më bënë të lumtur

Pa mbarim

 

Ato dete

Fusha e male

Tokë pjellore e bekuar

Nga perëndia

 

Imazhi yt

Lashtësi

Djep i qytetërimit

Ndër shekuj

 

Qëndresa dhe heroizmi yt

Të bënë edhe më të fort

E të mbajtën gjall

 

Shumë trima u flijuan

Dhe nga gjaku i tyre

Fushat mbushen

Me lulëkuqe gjithë andej

 

Mbahu si çdo herë

Atdheu im

Lis i përjetësisë

Erëra të forta që fyejnë

Kudo në Ty

Ti kanë ngulitur rrënjët

Deri në fund të oqeaneve

E që nuk shterojnë kurrë

 

Imazhi yt

Më bënë të lumtur

E më bënë krenare

Edhe në fund të botës

Po të shkoj

Atje ti je me mua

E më mban gjallë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat