Kur më mungon vargu

Kultura

Kur më mungon vargu

Nga: Dibran Demaku Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 12:07
Dibran Demaku

Kur më mungon vargu për ty

nis e pikon lot i verdhë në sy

...dhe nis e kërkoj një varg tjetër

pa metafora në stilin e vjetër...

Vjen e ikën

...dhe vjen e ikën si një re e zezë

nuk e lëshon pikën veç ëndrrën e ndezë

dhe vjen e ikën prapa lë një mall

kur do vish sërish...a do të vish vallë...

Serish

serish asnje fjale

serish vetem heshtje

vale e lumit ndale

vere e thate pa reshje

serish enderr vrare

diku cele agimi

serish si me pare

shpresen gerryen tundimi...

Unë ende të dua

kur të lodhë pikëllimi

dhe të mund mërzia

pa një pikë takimi

merr vargjet e mia

aty do gjesh vetën

do më gjesh dhe mua

mos harro të shkretën

unë ende të dua…

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat