Zëri i Roganës

Kultura

Zëri i Roganës

Nga: Atdhe Geci Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 20:37
Atdhe Geci

Roganë, ndiz zjarrin që lind këngën

o, ndiz zjarrin që lind flakët e jetës

që fëmijë e njoha tokën dhe qiellin

i njoha retë që pluskonin shi, njoha

të gjelbrën e Roganës dhe të luleve

njoha të gjelbrën që e sillnin erërat.

 

Në tokë të Roganës dardane u rrita

me ëndrrat e kopshtit dhe të grurit,

me ëndrrat e harlisura të misrit dhe

me legjendat e rrudhave nëpër lisa

natyra dyert çdoherë i ka të hapura

për flutura lulesh jemi ndjekur dhe

zënë që të kapim flutur-xixëllonjën.

 

Jeta nuk na la gjatë të ëndërronim

u desh t´ia mësonim germat gjuhës

u desh t´ia mësonim notat këngës

u desh që atdheun ta njihnim mirë.

Jashtë ëndrrës këmbët ankoheshin

udhës sonë kishte kthesa e ndalesa,

né ishim të vegjël e ca gjëra nuk i

kuptonim, atdheu ynë ishte i ndarë!

 

Në kohën kur isha nxënës i ciklit të

të ultë, mësonim histori të armikut

fitoret e tij i mësonin me detyrim

që fëmijë ne e njihnim dhimbjen

farkëtarin e prangave e të burgjeve

burgimtarin e ëndërrave me Roganë

 

Në libra, atdheu ynë nuk ekzistonte

né arsimoheshim pa atdhe e pa liri

herojtë tanë në libra quheshin armiq

librat tanë ishin të mbushur me hero

serbë dhe fotografi xhelatësh për ne!

 

Heroi yë i kombit, Metush Krasniqi

ishte zëri i të gjithë të zemëruarve

ai i kërkonte më të mirat për lirinë

kërkonte rebelim kundër pushtuesit

thërriste forcën me vetëdije atdheu

të e shpalosim dasmën e kraharorit

si pjesë të himnit dhe të betejave!...

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat