Dardania ime

Kultura

Dardania ime

Nga: Dedë Preqi Më: 15 prill 2024 Në ora: 13:05
Autori Dedë Preqi

Nesër të vdes

Në mes fëmijëve

Ku lozin e këndojnë

Në mes qiellit të lirë

Dhe do godas ballin

Sikur do shuaj mallin

Në lodrat e tyre.

Edhe pse do të ishte

Çast i mbramë,

Kur sytë do shikojnë

Qiellin e lirë

Dhe t’bukurën rini

Që ka kjo Dardani

Si diellin t’shterngojmë

Me sa kemi fuqi.

Aq, aq e madhe

Është dashuria jote

Sa gjithë malli

I kësaj bote,

Dhe dheu i zbutur

I asaj toke

Me lotët e nënës loke.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat