Vashat e dukagjinit

Kultura

Vashat e dukagjinit

Nga: Dedë Preçi Më: 19 maj 2024 Në ora: 20:09
Autori Dedë Preçi

Vashat e Dukagjinit

Ato vasha të reja,

Të bukura e të zjarrta

Me gushoret e arta

E me flokë të gjata,

Ju përkunden gjinjt

Me thithkat në maja,

Si bombat e luftëtarit

Kur zhdirgjet prej malit.

Mes valëve duke valuar

E mbanë vet timonin në duar,

E thjeshtë dhe e ndritur

E buzëqeshur e lumtur,

Syri i saj s’ka më turbullim

Një dikush kot veshët ia mbush

Duket si fontanë me plot shkëlqim

Dhe si rreze dielli që del në Dukagjin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat