Drini bardh flet

Kultura

Drini bardh flet

Nga: Adem Bytyçi Më: 12 qershor 2024 Në ora: 16:48
Autori Adem Bytyçi

Thotë këtu jam me mija vjetë

Kur n'këtë tokë kishte 

Vetëm Ilirë 

E as sllavë dhe as grekë.

Reth meje kishin ngritë shtatê 

Këto bjeshkë 

N't'cilatë shqipanjatë 

Kishin ngritur folët

Dhe ujën tim 

E shfrutëzonin kurë ishin eqt.

Unë jam Drini i Bardhë

Sepse rrjedhi nëpër tokën

E një populli t'lasht 

Human e faqe bardhë

Që Evropës ia ka dhën 

Herojn më t'madhë

Gjergj Kastriotin Skënderbeun

Dhe Botës shumë Nobëlistë

Dhe shkënctarë.

Mos me pytni për t'kaluarën

Ndonëse unë mbaj mend

Vujtjet më t'llohtarshme t'popullit tonë

Edhe pse tani e ka fituar Lirinë

Kurrë nuk mund t'i harroj 

Që nga okupimi i Dardanisë 

Nga  Osmanët, serbët

Dhe bullgarët

Vranë e masakruanë aq shumë shqipëtarë

Nga gjaku i derdhur i tyre

Do t'formohej 

Lumi më i gjati n'Ballkan

Edhe më i gjatë se Danubi

Që buron në malët e Gjermanisë n'Shfarcvald.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat