Poet-e

Kultura

Poet-e

Nga: Xhelal Hoxha Më: 15 qershor 2024 Në ora: 11:31
Xhelal Hoxha

Ti ndriçon ditën e natën, si yjet bashkë me qiell e diell

Je një dritë dhënës-e në mes kësaj galaktikës sonë qiellore

Ti poezi mbretëreshë tokësore, njerëzore e jetësore

“Kujtdo e këdo që e takoni gjatë jetës tuaj thuani

Me jetë e mundim dhe do ta shtyjmë vdekjen prore”.

Vdekja nuk është veçse një gjumë i përjetshëm vetmi

Jeta është një proces, që duhet ta jetojmë me shpirt e sy

Poeti-poetja, në çdo fjalë e çdo varg, bënë mrekulli

Me shkrime, poezi e dashuri, i shëron njerëzit e botën e tij

Këtë ka mision të shenjtë, të shtrenjtë, tokësor e qiellor

Prandaj, këtë duhet ta ndërtoj, bëjë të lumtur e hyjnor!

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat