Ngjarje e jashtëzakonshme për artin dhe kulturën në Kosovë

Kultura

Ngjarje e jashtëzakonshme për artin dhe kulturën në Kosovë

Nga: Bota sot Më: 15 qershor 2024 Në ora: 18:31
Foto nga vendi i ngjarjes

Një ngjarje e pazakontë sjelli artistë profesionist me aftësi të kufizuar nga vendet e Ballkanit Perendimor, duke sjellë një shkëlqim të veçantë në skenën artistike lokale.

Kjo koloni ka pasur tri ditë aktivitete nga artistët profesionist me aftësi të kufizuar nga vendet e Ballkanit Perëndimor.

Aktiviteti filloi me vizitat në monumentet kulturore të Kosovës.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Përmes këtij projekti, artistët me aftësi të kufizuara kanë gjetur një platformë për të shprehur kreativitetin e tyre dhe për të ndarë vizionet e tyre me publikun.

Ndërsa gjatë ditës së sotme ky aktivitet është përmbyllur me një ekspozitë të jashtëzakonshme me punime të artistëve profesionistë me aftësi të kufizuar.

Image
Foto nga vendi i ngjarjes

Kjo ngjarje u organizua nga Shoqata e personave më aftësi të kufizuar, Hendifer – Ferizaj dhe u mbështetet financiarisht nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat