Filmi i parë arab në Netflix nxit debate!

Mediale Vip

Filmi i parë arab në Netflix nxit debate!

Më: 29 janar 2022 Në ora: 07:56
Filmi

Prodhimi i parë i filmit arab i Netflix ishte gjithmonë një ngjarje e madhe, por brenda disa ditësh nga publikimi i tij, opinioni publik në Egjipt ishte aq i ndezur sa kritikët kërkuan ndalimin e platformës.

“Ashab wala Aaz” — një nga ribërjet e panumërta të komedisë-dramës italiane “Perfetti Sconosciutti” (Të huajt e përsosur) — paraqet aktorë të njohur nga Libani, Egjipti dhe Jordania.

Filmi flet për një grup miqsh që takohen për darkë dhe vendosin ta bëjnë natën më interesante duke rënë dakord të ndajnë çdo mesazh me tekst, email dhe telefonatë të marrë me pjesën tjetër të grupit.

Ndërsa ngjarjet zhvillohen, loja zbulon të vërteta tronditëse për anëtarët e grupit, ndërsa prek tema nga tradhtia bashkëshortore dhe seksi paramartesor deri te homoseksualiteti, të gjitha të konsideruara gjerësisht si tabu në Egjipt.

Filmi, i cili u publikua më 20 janar, u ngjit menjëherë në listën e më të shikuarve në Egjipt.

Por në përleshjet që pasuan, janë ngritur padi kundër ministrisë së kulturës dhe zyrës së censurës për lejimin e transmetimit të filmit dhe deputetët kanë bërë thirrje për një seancë të posaçme për të diskutuar nëse do të ndalohej plotësisht Netflix.

Në internet, shumë kritikuan aktoren e famshme egjiptiane Mona Zaki, e cila mori pjesë në atë që ata e quajtën një film “të turpshëm”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat