Raporti i PE i tregon me emra: Ja TV dhe portalet që përhapin ‘Fake News’ në Shqipëri

Shqipëria

Raporti i PE i tregon me emra: Ja TV dhe portalet që përhapin ‘Fake News’ në Shqipëri

Më: 4 dhjetor 2020 Në ora: 18:51
Foto ilustrim

Komiteti i Parlamentit Evropian për Çështjet e Jashtme në raportin e fundit me 83 faqe, lidhur me vërtetësinë e informacioneve që përhapin mediat në Evropë dhe në Shqipëri, shkruan se dezinformimi është një problem për të gjitha mediat në vend, që ndodh për shikueshmëri ose për një qëllim të caktuar (interesa të medias).

Ndër rreshta përmendet fakti që edhe kryeministri Edi Rama ka dezinformuar duke përmendur edhe videon e famshme me Algjerinë.

Sipas raportit, politika shqiptare përdor kanalet mediatike për të shpërndarë lajme në interes të tyre, duke mos qënë vetëm viktimë por edhe “shfrytëzues” të problemit. 

“Dezinformimi është një problem i zakonshëm i “shtyrë” nga qeveria dhe miqtë e saj kundër gazetarëve investigativë, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të Sidoqoftë, Rama ishte në pritje të raporteve të rreme me origjinë nga Italia. Këto u ndoqën më së shumti nga Syri.net, një burim kryesor i lajmeve në internet i lidhur me Partinë Demokratike të opozitës, e cila pretendonte se Qeveria e Ramës kishte lejuar importin e 1,300 tonë mbetjeve toksike që u zhdukën nga Italia në fillim të vitit 2018”.

Image

RAPORTI I PLOTË:

Shqipëria pasqyrohet nga një hapësirë ​​mediatike e ashpër dhe e përulur. Në vitet e fundit, Shqipëria ka zhvilluar një treg të gjallë të mediave në internet duke plotësuar tradicionale mediatike, por diversiteti nuk duhet të gabohet si pluralizëm. Mediat shqiptare kanë kërkuar burime alternative të të ardhurave, duke përfshirë shërbimin si zëdhënës të klientëve te tyre. për vlerësuesit dhe klientët e tyre. Dezinformimi në Shqipëri është i brendshëm si për origjinën ashtu edhe për qëllimet e saj. Përmes përdoret raportimit sensacionalist, shpesh pa marrë parasysh aspak  vërtetësinë e informacionit të zbuluar. Po ashtu krahas dezinformimit komercial qëndron edhe ai i prodhuar dhe shpërndarë për qëllime politike. Politikanë të shumtë, përfshirë edhe kryeministrin Edi Rama akuzohen se kanë përdorur ‘fake news’ për të rritur shikueshmërinë e tyre, por ndonjëherë raportohet se ka ndodhur edhe pa ndonjë qëllim të veçantë. Rama u detyrua të kërkonte një falje publike në Mars 2020 pas pretendimeve se zyrtarët spanjollë po përdornin taktika të dhunshme policore për të ndaluar përhapjen e COVID-19. Pamjet e shpërndara prej tij rezultuan të ishin xhiruar gjatë trazirave në Algjeri. Dezinformimi është një problem i zakonshëm i “shtyrë” nga qeveria dhe miqtë e saj kundër gazetarëve investigativë, aktivistëve të shoqërisë civile dhe të Sidoqoftë, Rama ishte në pritje të raporteve të rreme me origjinë nga Italia. Këto u ndoqën më së shumti nga Syri.net, një burim kryesor i lajmeve në internet i lidhur me Partinë Demokratike të opozitës, e cila pretendonte se Qeveria e Ramës kishte lejuar importin e 1,300 tonë mbetjeve toksike që u zhdukën nga Italia në fillim të vitit 2018. Thënë thjesht, dezinformimi në Shqipëri është i kudondodhur. Është i pranishëm një formë ose një tjetër në të gjithë spektrin politik dhe në të gjithë peisazhin mediatik. Analiza e të dhënave nga Facebook-u tregojnë se edhe mediat më cilësore të vendit janë kanale të rëndësishme për shpërndarjen e dezinformimit. Shpërndarësit më të spikatur të dezinformimit në mediat sociale përfshijnë stacionet kryesore televizive – Top Channel, Ora Neës, i akuzuar për trafik droge. Por lista përfshin gjithashtu media print dhe ato online si: JOQ Albania dhe Gazeta TemA. Ndërkohë dezinformimi me burim të huaj zë vetëm një pjesë të vogël të gjithë peisazhit mediatik. Ka disa dëshmi të aktorëve rusë që kërkojnë të minojnë angazhimin e Tiranës për integrimin euro-atlantik. Me ardhjen e Partisë Socialiste në pushtet, parlamenti i Shqipërisë miratoi një rezolutë në 2019 që bën thirrje për veprim kundër ndërhyrjeve të huaja në politikën shqiptare – përfshirë përmes dezinformimit. Bashkimi Evropian, Këshilli i Evropës dhe qeveria shqiptare, të gjithë e kanë identifikuar dezinformimin si një kërcënim për sigurinë dhe Shqipërinë (edhe nëse vetë qeveria është akuzuar për përdorimin e dezinformimit).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat