Akuzat për parregullsi në zgjedhje, Rama: Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh

Shqipëria

Akuzat për parregullsi në zgjedhje, Rama: Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh

Më: 13 maj 2021 Në ora: 14:23
Edi Rama

Nga OraNewsPërditësimi i fundit 13 Maj 2021, 13:46

Kryeministri Rama ka dhënë një intervistë për Financial Times. Gjatë intervistës së vij ai tha se Shqipëria është një demokraci adoleshente dhe si çdo adoleshent ka probleme, por do ta arrijë pjekurinë shumë shpejt.

"Shqipëria është një demokraci adoleshente, dhe si çdo adoleshent ajo ka probleme, por po rritet dhe do të arrijë pjekurinë për një kohë jo të gjatë," i tha ai Financial Times. 

Rama hodhi poshtë ankesat e opozitës për rregullsitë zgjedhore dhe kapjen e shtetit: "Ata që nuk dinë çfarë të bëjnë me lirinë e fjalës ankohen për mungesë lirie."

Ai tha se ky refuzim për t'u përfshirë në institucione politike ishte arsyeja për performancën e dobët të Partisë Demokratike (PD) dhe LSI. PD përmirësoi pjesën e saj të votave në kurriz të LSI.

“Opozita ka humbur betejën e saj të pestë me radhë - tre zgjedhje të përgjithshme dhe dy lokale - sepse ata kurrë nuk kanë qenë humbës të mirë. Nëse je një humbës i keq, nuk mund të fitosh, ”tha ai.

Rama tha se tani ishte më i përqendruar në zbatimin e një plani zhvillimi prej 10 miliardë eurosh me një fokus në turizëm. Kjo do të përfshijë një projekt të autostradës bregdetare, një port turistik prej 2 miliardë eurosh në qytetin e Durrësit, më i madhi në historinë shqiptare, i zhvilluar nga grupi Emaar, zhvilluesi i Burj Khalifa dhe Dubai Mall.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat