Testi i drogës për policët, mjeku: Lënda narkotike qëndron 14 ditë në gjak, në flokë më gjatë por s'bëhet këtu analiza

Shqipëria

Testi i drogës për policët, mjeku: Lënda narkotike qëndron 14 ditë në gjak, në flokë më gjatë por s'bëhet këtu analiza

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 17:47
Foto ilustrim

Pak ditë pas urdhrit të Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë, Gledis Nano, për kryerjen e testit të drogës nga efektivat e policisë, mjekët thonë se analiza e gjakut e tregon praninë e lëndës narkotike në organizëm deri në dy javë pas përdorimit. Pas këtij afati analiza e gjakut është e pavlefshme. Sipas bluzave të bardha, ekzaminimi i flokëve mund të identifikojë një përdorues droge deri në 3 muaj pas, por kjo analizë nuk kryhet në Shqipëri.

Efektivët e policisë nga qarqet e Tiranës, Elbasanit dhe Shkodrës po i nënshtrohen testit për përdorimin e drogës pas atyre të Shkodrës, Pukës e Lezhës.

Efektivët kanë kryer dy lloje analizash, atë të urinës dhe të gjakut.

Përgjigjet e para tashmë janë dorëzuar në drejtoritë përkatëse por ende nuk u janë komunikuar punonjësve të policisë.

Sipas mjekut toksikolg, Alban Haxhi, analiza e urinës vërteton praninë e substancave narkotike për një periudhë 5 ditore, ndërsa e gjakut mund të identifikojë përdoruesit maksimumi deri në dy javë.

"Më rezultativja, më e shpejta, më komodja është analiza e urinës por zbulon për një afat të shkurtër gjurmët në urinë. Me një test urine mund të zbulojmë 5 ditëshin e fundit, nëse është përdorues brenda 5 ditëve, në analizën e gjakut ka një hapësirë 10 ditë deri në dy javë që mund të zbulohen gjurmët."

Mjeku thotë së substanca e cila qëndron më shumë në organizën është kokaina, e më pas renditen substanca të tjera narkotike përfshirë edhe kanabisin.

Ekspertët kanë treguar se ky i fundit qëndron në gjak për 14 ditë, ndërsa në urinë 1 muaj.

Analiza e flokut është ajo që tregon në një hark kohor më të gjatë deri në 3 muaj, por ky lloj testi ende nuk është praktikuar në Shqipëri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat