Punëtorët në Shqipëri paguhen në dorë, firmat private deklarojnë 250 euro rrogë për mjekë, pedagogë e gazetarë

Shqipëria

Punëtorët në Shqipëri paguhen në dorë, firmat private deklarojnë 250 euro rrogë për mjekë, pedagogë e gazetarë

Më: 29 dhjetor 2021 Në ora: 17:04
Foto ilustrim

Për 40 % të të punësuarve në vend, përfshi pedagogë, mjekë, drejtorë e gazetarë deklarohet paga minimale 30 mijë lekë. Shifrat flasin për evazionin që bëjnë kompanitë, duke paguar pjesën e shtuar të rrogës nën dorë.

Bilancet e dyfishta konsiderohen krim fiskal, por formalizimi mund të vijë vetëm përmes denoncimit nga punonjësit.

Një pjesë e madhe e firmave private në vend deklarojnë se japin pagën minimale 30 mijë lekë për punonjësit. Nga listëpagesa e muajit prill 2021 ishin 162 mijë persona me këtë pagë të deklaruar, që përbëjnë rreth 40% të punonjësve.

Pjesë e listës janë zanate të vlerësuara nga tregu, si pedagogë, gazetarë, mjekë, ekonomistë e drejtues kompanish. Madje, edhe peshkatarët, për të cilët kryeministri Edi Rama tha se paguhen 80 mijë lekë, janë në grupimin e rrogave të ulëta.

Por, e vërteta është se firmat bëjnë evazion me pagat. Ato deklarojnë rroga të ulëta dhe pjesën e shtuar me të cilën edhe punëmarrësit bien dakord e japin në dorë.

Manipulimi i bilanceve konsiderohet krim fiskal sipas ligjit për parandalimin e pastrimit të parave, por rregullimi i tregut mbetet sfidë më vete.

Prej vitit 2018, bankat e kanë të ndaluar të japin kredi për bizneset me dy bilance, ndërsa Tatimet përpiqen të rregullojnë tregun me fushata informuese.

Mosdeklarimi i plotë i pagave shkakton dëm edhe në skemën e pensioneve, për shkak të kontributeve të ulëta që derdhen. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat