Djali i Smajl Hajdarajt tregon pse i vranë babain – paralajmëron se kanë mbetur të vetmuar

Aktuale

Djali i Smajl Hajdarajt tregon pse i vranë babain – paralajmëron se kanë mbetur të vetmuar

Nga: N. H Më: 17 janar 2021 Në ora: 10:06
Smajl Hajdaraj

Sot është 19-vjetori i vrasjes së deputetit, Smajl Hajdaraj.

Shpëtim Hajdaraj, djali i zyrtarit të vrarë të LDK-së, Smajl Hajdaraj, ka reaguar përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook.

Shpëtimi shkruan se Smajl Hajdarajn e vranë pasi ishte i vërtetë.

“I vërtetë si profesor, si profesionist, si aktivist, si luftëtar, si institucionalist, si sportist, si familjar. Në të gjitha rrethanat e thoje të vërtetën. Ta thuash të vërtetën është e rrezikshme, prandaj të vranë.”, shkruan Shpëtimi.

Tutje, ai po ashtu tregon se kanë mbetur edhe të vetmuar.

Ky reagim nga Hajdaraj vije edhe për shkak se Shpëtimi ani pse ishte pjesë e kabinetit të kryeministrit Kurti, nuk është përfshirë në listën e kandidatëve për zgjedhjet e 14 shkurtit nga radhët e LDK-së.

Smajl Hajdaraj ishte deputet i Kuvendit të Kosovës dhe komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Rugovë.

Ai u vra në një atentat më 17 janar 2002.

Hajdaraj është laureuar me Dekoratën “Nderi i Kombit” nga Presidenti i Shqipërisë dhe Medaljen e Artë të Pavarësisë nga Presidenti i Kosovës.

Ja shkrimi i tij:

Image
Shpëtim Hajdaraj

I vërtetë. Prandaj të vranë.

I vërtetë si profesor, si profesionist, si aktivist, si luftëtar, si institucionalist, si sportist, si familjar.

Në të gjitha rrethanat e thoje të vërtetën.

Ta thuash të vërtetën është e rrezikshme , prandaj të vranë. Edhe sot pas 19 viteve, ende drejtësia nuk e tha të vërtetën tënde.

Angazhohemi (edhe pse jemi pjesërisht të vetmuar) për të vërtetën tënde.

Jemi krenar!

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat