Faton Peci: Ja pse Albin Kurti ka ende mundësi që të garojë për deputet

Aktuale

Faton Peci: Ja pse Albin Kurti ka ende mundësi që të garojë për deputet

Më: 22 janar 2021 Në ora: 00:16
Faton Peci

Kandidati për deputet në radhët e VV-së, Faton Peci, vlerëson se nuk janë shterur të gjitha mundësitë dhe se nuk mund të thuhet tash që liderit të VV-së, Albin Kurti do t’i ndalohet pjesëmarrja në zgjedhjet e 14 shkurtit.

Peci në Interaktiv, tha se Kurti, kur është dënuar me kusht para dy vjetësh e gjysmë, ishte në fuqi një Kod tjetër Penal.

KQZ-ja nuk ka certifikuar Kurtin dhe 46 kandidatë tjerë nga të gjitha partitë për zgjedhjet e ardhshme, me arsyetimin se në 3 vjetët e fundit kanë dënime të formës së prerë, bazuar në aktgjykimin e fundit të Kushtetueses.

“Nuk janë ezauruar të gjitha mundësitë legale dhe ankimore. Në parim mendoj vendimi i Kushtetueses ka dalë përtej edhe interesimit për çka ishte lënda. E dyta, Kurti s’ka pas dënim me burgim, ka pas me kusht, Kodi Penal ka ndryshuar, mbi bazën e kësaj ka një parim, që efekti retroaktiv zbatohet vetëm kur është në favor të palës, kështu që dënimi me kusht nuk zbatohet në këtë rast”, ka thënë Peci.

Peci është në listën e VV-së si pjesë e Iniciativës Qytetare të Vjosa Osmanit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat