Jakup Krasniqi përplaset me Prokurorin Smith, ja çfarë i thotë

Aktuale

Jakup Krasniqi përplaset me Prokurorin Smith, ja çfarë i thotë

Më: 16 shkurt 2021 Në ora: 14:26
Jakup Krasniqi

Në Hagë është duke u mbajtur konferenca e tretë mbi ecurinë e çështjes së Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit.

Krasniqi në fjalën e tij iu lut kryeprokurorit Jack Smith që të mos flasë në emër të Kosovës dhe “të bëhet mbrojtës i gjenocidit serb nëse i duhet të flasë për krimet e pretenduara”.

“Pas luftës çlirimtare kam qenë në të gjitha legjislaturat deri më 2014 përfaqësues i të gjithë qytetarëve. E kisha lutur prokurorin që nëse duhet të flet në emër të krimeve të pretenduara, të bëhet mbrojtës i politikave të krimit dhe gjenocidit që regjimi i Serbisë ka përdorur ndaj kombit që nga viti 1876.

Prandaj në emër të populli, kombit, luftës dhe sakrificave, flasim ne, përfaqësuesit e tij dhe jo ata që tentojnë ta dënojnë luftën shumëvjeçare dhe me theks të veçantë luftën e fundit, për çka kombi unë dhe ne vet e kemi fituar mbështetjen ndërkombëtare”, ka thënë Krasniqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat