Nesër pritet përfundimi i rinumërimit të 552 vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove nga diaspora

Aktuale

Nesër pritet përfundimi i rinumërimit të 552 vendvotimeve dhe vlerësimit të pakove nga diaspora

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 15:24
Foto ilustrim

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është duke punuar maksimalisht për të përmbyllur sa më shpejt aktivitetet në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve, me qëllim të shpalljes së rezultateve përfundimtare për partitë politike dhe kandidatët për deputetë.

Kështu tha para mediave zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi.

Elezi shtoi se procesi i rinumërimit të disa vendvotimeve që është duke u bërë dhe ai i vlerësimit të pakove të supozuara me fletëvotime që kanë ardhur nga jashtë, janë në përfundim e sipër.

Ai shtoi se ky proces pritet që të përmbyllët këtë të shtunë.

“Deri më tani janë rinumëruar 70% apo 377 vendvotime nga 552 sa është numri i përgjithshëm me vendimin e fundit të KQZ-së. Po ashtu shërbimi votues i  KQZ është në përfundim e sipër të vlerësimit të rreth 43 mijë e 500 pakove të supozuara me fletëvotime të cilat kanë ardhur gjatë periudhës së votimit përmes postës 2-12 shkurt.  Janë hapur 41 mijë e 236 pako të supozuara me fletëvotime, ku kemi të aprovuara 48 mijë e 728 zarfe me fletëvotime dhe 18 mijë e 876 zarfe të refuzuara”, ka thënë Elezi.

Ai ka shtuar se arsyet e refuzimit të këtyre zarfeve janë të ndryshme, por mund të kategorizohen në 5 grupe kryesore:

• 8 mijë e 417 zarfe janë dërguar nga persona që nuk janë të regjistruar si votues jashtë Kosovës;
• 6 mijë e 113 zarfe janë dërguar nga persona që nuk kanë arritur të regjistrohen si votues jashtë Kosovës gjatë periudhës së aplikimit sepse nuk kanë dëshmuar kriteret ligjore;
• 1 mijë e 268 votues kanë dërguar fletëvotime nga dy herë;
• 2 mijë e 249 zarfe të dërguara nga votues të paidentifikuar (votim grupor);
• 829 zarfe të dërguara nga votues të cilët kanë bashkangjitur dokumente jovalide për identifikim. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat