​Haradinaj ia bën të qartë Lajçakut: Dialog i cili si epilog ka njohjen në kufijtë ekzistues

Aktuale

​Haradinaj ia bën të qartë Lajçakut: Dialog i cili si epilog ka njohjen në kufijtë ekzistues

Më: 2 mars 2021 Në ora: 13:18
Pamje nga takimi

E plotësuar (13:35): ​ Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak.

Haradinaj përmes një postimi në Facebok ka thënë se ka ripërsëritur qëndrimin për dialogun Kosovë- Serbi.

“Prita sot Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, z. Miroslav Lajčak.

Ripërsërita qëndrimet tona për dialogun, domosdoshmërinë e rolit strategjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përkushtimin tonë për një Marrëveshje Gjithëpërfshirëse Ligjërisht të obligueshme, e cila ka epilog njohjen reciproke në kufijtë ekzistues dhe respekton rendin kushtetues të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Haradinaj.

Postimi i plotë:

Prita sot Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, z. Miroslav Lajčak.

Ripërsërita qëndrimet tona për dialogun, domosdoshmërinë e rolit strategjik të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përkushtimin tonë për një Marrëveshje Gjithëpërfshirëse Ligjërisht të obligueshme, e cila ka epilog njohjen reciproke në kufijtë ekzistues dhe respekton rendin kushtetues të Republikës së Kosovës.

Bashkërisht vlerësuam zgjedhjet e 14 shkurtit si fitore për demokracinë dhe theksuam nevojën e konstituimit të institucioneve të reja, në afat sa më të shpejt.

Z. Lajčak e falënderova për angazhimin e tij dhe të Bashkimit

***

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka takuar sot edhe kryetarin e AAK-së, Ramush Haradinaj.

Mediat u lejuan të marrin vetëm pamje në fillim të takimit.

Ndërsa pas saj nuk pati as prononcime për media.

Gjatë ditës, Lajçak takoi krerët institucionalë dhe politikë të vendit në ditën e tij të dytë të vizitës në Republikën e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat