Lajmërohet Kurti, flet për bashkimin kombëtar: Mes shqiptarëve ka ende njerëz, e unë jam...

Aktuale

Lajmërohet Kurti, flet për bashkimin kombëtar: Mes shqiptarëve ka ende njerëz, e unë jam...

Nga: N. H Më: 16 maj 2021 Në ora: 15:18
Foto ilustrim

Kryetari i Republikanëve të Kosovës Faton Kurti, ka thënë se kombin shqiptar nuk e vranë pushtuesit, nuk e zhdukën uzurpatorët dhe se nuk ka vdekur e as nuk është në prag agonie.

Kurti përmes një shkrimi në Facebook ka shkruar se trojet dhe kombi shqiptar po përjetojnë sot plagosjen e ëndrrës për t’u bërë bashkë.

Ai shkruan se mes shqiptarëve ka ende njerëz, e ai është një prej tyre, që besojnë se e ardhmja e shqiptarëve është ribashkimi kombëtar.

Ja postimi i tij:

Image
Faton Kurti

KOMBI SHQIPTAR NUK KA VDEKUR E AS ËSHTË NË PRAG AGONIE.

Nuk e vranë pushtuesit, nuk e zhdukën uzurpatorët, nuk e varrosën antishqiptarët.

Trojet dhe kombi shqiptar po përjetojnë sot plagosjen e ëndrrës për tu bërë bashkë.

Kjo u mundësua jo vetëm nga puna e pandalur e armikut, por më së shumti nga intrigat, pazaret e ulëta të matrapazëve politikë, padijes dhe mungesës së kurajos së amatorëve politikë, ligësisë dhe grykësisë së sharlatanëve veshur me kostume patriotizmi.

Mes shqiptarëve ka ende njerëz, e unë jam Një prej Tyre, që besojnë se e ardhmja e shqiptarëve nuk është vegjetimi në copëza shtetesh por përpjekja për një qëllim të vetëm - Ribashkimi Kombëtar!

Megjithëse është punuar fort që të humbasim identitetin, të ç'orientohemi nga rruga e ndërtimit të projektit të përbashkët kjo Ëndërr-Projekt dhe amanet i të parëve nuk ka vdekur tek shqiptarët.

Shqiptarë, mos lejoni t'ua vjedhin shpresën, mos lejoni askënd t'ua vrasë ëndrrën, mos i besoni ata që ju thonë : "jemi të vegjël, nuk kemi forcë".

Nëse bëhemi bashkë, duke lartësuar mendjet, të diturit dhe kurajozët mes nesh, ëndrra Kuq e Zi nuk do të mbetet një ëndërr në sirtar por amanet i përmbushur ndaj paraardhësve që me gjak dhe mendje luftuan për këto troje të shenjta.

Faton Kurti

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat