Merreni me mend, protagonistët e “Pronto-s” “i kapen për fustani” vajzës së Kurtit!

Aktuale

Merreni me mend, protagonistët e “Pronto-s” “i kapen për fustani” vajzës së Kurtit!

Nga: M.L. Më: 17 korrik 2021 Në ora: 18:05
Albin Kurti me bashkëshorten dhe vajzën

Një fustan i vajzës së kryeministrit Albin Kurti, të cilin e kishte të veshur në festivalin ndërkombëtar të filmit në Kanë, çoi peshë gjithë Kosovën. Një tragjikomedi të cilën mund ta prodhojë vetëm politika e Kosovës, e cila ndër vite ka qenë një “fabrikë” e skandaleve.

Fillimisht u tha se fustani kishte çmimin 490 dollarë, më pas doli se ishte i huazuar nga dy dizejnatore të Kosovës, e krejt në fund këto dy të fundit dolën me reagim duke thënë se fustani i ishte falur apo dhuruar vajzës së kryeministrit.

Pra, lajmi për këtë fustan mbuloi thuajse çdo zhvillim që ndodhi në Kosovë ditën e premte. E gjithë kjo doli të jetë në dobi të diezejnatoreve të fustanit, të cilat u bënë të njohura edhe më shumë se sa që janë.

Kurti ka shkuar në Kanë të mbështes një film nga Kosova bashkë me familjen e tij. Kjo natyrisht se do t`i ndihmojë Kosovës në përfaqësimin e saj diplomatik.

E kur jemi te diplomacia, situata me fustanin na kthen në retrospektivë, duke na kujtuar se sa të dobët i kemi pasur diplomatët ndër vite.

Ata kanë prodhuar skandale të njëpasnjëshme duke filluar nga shpenzimet marramendëse me para të buxhetit të shtetit, rrahjet brenda zyrave të tyre e shumë sjellje të tjera të pahijshme nëpër ambasada për të cilat jemi turpëruar të gjithë.

Kujtojmë këtu rastin kur një sekretare e një ambasade kishte sulmuar fizikisht ambasadorin dhe një punonjëse tjetër.

Një zyrtar tjetër ishte arrestuar në gjendje të dehur etj. Skandalet rriteshin ndërsa numri i njohjeve binte!

Për më tepër këto skandale e rreshtonin Kosovën në mesin e vendeve me korrupsion të lartë, drejtësi të brishtë e krim të organizuar.

Mjafton t`i shohim raportet e organizatave ndërkombëtare.

Kur i bëjmë këto krahasime na duken absurde gjithë reagimet për veshjen e vajzës së kryeministrit. Si përfundim, mund të themi se vitet kanë kaluar por memoria e qytetarëve nuk është zbehur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat