AP: Rriten tensionet në kufirin Kosovë-Serbi për targat

Aktuale

AP: Rriten tensionet në kufirin Kosovë-Serbi për targat

Nga: G.B Më: 21 shtator 2021 Në ora: 09:53
Një oficer i policisë speciale të Kosovës qëndron në rrugën pranë kalimit kufitar verior të Kosovës në Jarinje, e hënë, 20 shtator 2021. (AP Photo/Bojan Slavkovic)

Agjencia amerikane e lajmeve, Associated Press ka shkruar për zbatimin e reciprocitetit për targat, për automjetet serbe që kanë hyrë dje në Kosovë.

Tensionet u rritën të hënën në kufirin e Kosovës me Serbinë, pasi Kosova vendosi policinë kundër trazirave, ndërsa serbët protestuan kundër një veprimi të autoriteteve të Kosovës për të filluar heqjen e targave serbe nga makinat që hynin në vend, shkruan AP, përcjell Bota sot.

Njësia Speciale e Kosovës me automjete të blinduara u dërgua në kufi ndërsa qindra serbë të Kosovës u nisën drejt kufirit me makinat dhe kamionët e tyre, duke bllokuar rrugët që çonin në pikat kufitare.

Mediat serbe raportuan se policia e Kosovës hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve. Raportet nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Serbia nuk e njeh Kosovën si shtet të veçantë dhe e konsideron kufirin reciprok vetëm si një kufi "administrativ" dhe të përkohshëm.

Mijëra njerëz u vranë dhe mbi 1 milion mbetën të pastrehë pas një goditjeje të përgjakshme të trupave serbe nga 1998-1999 kundër shqiptarëve të Kosovës. Lufta përfundoi vetëm pasi NATO ndërhyri. Kosova më pas shpalli pavarësinë në vitin 2008. Ajo është njohur nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore, por jo nga Serbia dhe aleatët e saj Rusia dhe Kina.

Mijëra paqeruajtës të udhëhequr nga NATO, përfshirë trupat amerikane, janë ende të vendosur në Kosovë, duke u përpjekur të shmangin tensionet e vazhdueshme etnike midis shumicës së shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve të Kosovës.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha se serbët në Kosovë "sot pësuan një nga ditët më të këqija" pas asaj që ai e quajti "një sulm brutal" nga policia e Kosovës. Ai bëri thirrje që trupat e NATO -s të mbrojnë serbët.

"Ata mendojnë se durimi ynë është i pafund", u tha ai gazetarëve në Beograd. "Ne do të dimë se si ta mbrojmë vendin tonë, nuk ka dyshim për këtë".

Vuçiq tregoi se përgjigja serbe do të ishte "ekonomike dhe politike" dhe jo me forcë.

Policia serbe ka vite që heq tabelat e regjistrimit nga makinat e regjistruara në Kosovë që hyjnë në Serbi, dhe lëvizja e fundit e autoriteteve të Kosovës duket të jetë një veprim i paguar.

Zyrtarët e Kosovës thanë që nga e hëna, targat e lëshuara në Serbi do të zëvendësohen me ato të përkohshme dhe se policia shtesë u vendos për të zbatuar veprimin e "reciprocitetit".

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Serbia ishte e para që vendosi targa të përkohshme. Ai shtoi se lëvizja e Kosovës nuk kufizon lirinë e lëvizjes dhe nuk është e drejtuar kundër serbëve.

"Ne nuk kërkuam targat e përkohshme, por ato u vendosën nga pala tjetër", tha ai. “Përderisa qytetarët tanë duhet të paguajnë për targat kur të hyjnë në Serbi, ato do të përdoren edhe kur hyjnë në Kosovë.”

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano i bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që "menjëherë, pa asnjë vonesë" të përmbahen nga veprimet e njëanshme.

"Liria e lëvizjes është një nga themelet e Bashkimit Evropian dhe si të tillë ne presim që Kosova dhe Serbia të promovojnë lirinë e lëvizjes në rajon", tha ai në Bruksel.

Të dy palët ranë dakord në bisedimet e ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian në vitin 2016 për të lejuar trafik falas. Sidoqoftë, zyrtarët e Kosovës thanë se marrëveshja ka skaduar dhe vetëm simbolet e duhura të Kosovës tani janë të vlefshme në territorin e vendit.

Në Beograd, Vuçiq thirri një takim urgjent të martën të këshillit shtetëror të sigurisë kombëtare pasi zyrtarët serbë në Kosovë kërkuan ndihmë nga Beogradi.

Zyrtari i lartë serb i Kosovës Goran Rakiç e përshkroi lëvizjen e fundit si "një kërcënim të drejtpërdrejtë" kundër serbëve që jetojnë në Kosovë, duke thënë se ata kanë informuar ndërmjetësuesin e BE -së Miroslav Lajçak dhe zyrtarë të tjerë ndërkombëtarë për zhvillimet e reja.

"Kjo (protestë) është një reagim nga njerëzit që janë të shqetësuar për të ardhmen e tyre, fëmijët dhe familjet e tyre," tha Rakiç./BS/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat