Sondazhi i Alternativës, në kryeqytet nuk do të ketë balotazh

Aktuale

Sondazhi i Alternativës, në kryeqytet nuk do të ketë balotazh

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 18:22
Foto ilustrim

Sondazhi i Alternativës për Prishtinën, tregon se në kryeqytet nuk do të ketë balotazh.

Qendra për Hulumtime Sociale, Ekonomike dhe Politike “Alternativa”, e ka realizuar sondazhin e radhës, për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë fundjavë.

Kësaj radhe në fokus ka qenë Prishtina.

Nga 1066 respondentë (në bazë të përgjigjeve të të cilëve është nxjerr mostra, e cila si në herët e tjera është stratifikuar dy herë), 52.44% kanë thënë se do ta votojnë Arben Vitinë nga Lëvizja Vetëvendosje (LV); 20.36% Përparim Ramën nga Lidhja Demokratike (LDK); dhe 17.35% Uran Ismailin e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK).

Përqindja që do të grumbullojnë kandidatët e tjerë, do të jetë më pak e përfillshme, ndërsa sipas këtij rezultati, në kryeqytet nuk do të ketë rezultat.

Vlen të thuhet se marzha e gabimeve mbetet po ajo -+3%, përkatësisht me besueshmeri prej 98%.

Për më shumë, shihni rezultatet:

Image
Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat