​Miratohet në parim Projektligji për dërgimin e FSK-së jashtë vendit

Aktuale

​Miratohet në parim Projektligji për dërgimin e FSK-së jashtë vendit

Më: 19 tetor 2021 Në ora: 17:02
Kuvendi i Kosovës

Deputetët e Kuvendit të Kosovës me 63 vota kanë miratuar në parim Projektligjin për dërgimin e Forcës së Sigurisë jashtë vendit.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, tha se ky projektligj rregullon procedurat e dërgimit dhe tërheqjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit.

Mehaj: Ky ligj ka për qëllim të rregullojë procedurat e dërgimit të FSK-së jashtë vendit

“Ky ligj ka për qëllim të rregullojë procedurat e dërgimit dhe tërheqjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit, mënyra dhe këto procedura janë në përputhje me misionin aktual të Forcës së Sigurisë së Kosovës që të jetë e gatshme me marrë pjesë në operacione ndërkombëtare. Siç e dini FSK me bazën ligjore aktuale me marrëveshje bilaterale me vende partnere ka marrë pjesë në disa misione humanitare, stërvitje, ushtrime të përbashkëta jashtë vendit. Me krenari e them se aktualisht jemi në misione paqeruajtëse aktual krahë për krahë ushtrisë Amerikane në Kuvajt, si dhe me plane konkrete për misionet e ardhshme jashtë vendit”, tha ai.

Këtë projektligj e kanë mbështetur edhe të gjitha partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat