Kontigjenit i FSK do të marrë pjesë në Stërvitjen Qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene për vitin 2021

Aktuale

Kontigjenit i FSK do të marrë pjesë në Stërvitjen Qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene për vitin 2021

Nga: A.SH Më: 24 tetor 2021 Në ora: 20:34
FSK

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka marr vendim për dërgimin e kontingjentit të FSK-së, në Stërvitjen Qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene për vitin 2021, “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” (DRM2 EX21), me kolegët e tyre të forcave sllovene dhe 19 forcave të shteteve tjera të BE-së dhe NATO-s.

Ai ka shprehur mirënjohje dhe vlerësim të lartë për partneritetin me ministrinë dhe forcat homologe sllovene.

Postimi në Facebook:

Ndjehem i nderuar që mora vendim për dërgimin e kontingjentit të FSK-së, në Stërvitjen Qendrore të Forcave të Armatosura Sllovene për vitin 2021, “Disaster Relief and Military Mobility Exercise 2021” (DRM2 EX21), me kolegët e tyre të forcave sllovene dhe 19 forcave të shteteve tjera të BE-së dhe NATO-s.

Kjo stërvitje synon të forcojë gatishmërinë e Forcave të Armatosura sllovene për të marrë pjesë në sistemin e mbrojtjes nga fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë e tjera në Republikën e Sllovenisë dhe për të integruar sigurinë me shtetet anëtare të BE-së dhe forcat tjera partnere, si vendi ynë,  të rëndësishme në fushën e mobilitetit ushtarak dhe mbështetjes logjistike.

Mirënjohje dhe vlerësim i lartë për partneritetin me ministrinë dhe forcat homologe sllovene.
Besim i plotë në shkathtësitë profesionale specialistike të ushtarakëve tanë dhe aftësive ndërvepruese me forcat partnere.

Forca djema, për Nderin e Kombit dhe Flamurin tonë!

Për më të mirën, për veten dhe miqtë tanë!

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat