Hekuran Murati tregon se cilat kategori përfitojnë nga vendimi i fundit i Qeverisë

Aktuale

Hekuran Murati tregon se cilat kategori përfitojnë nga vendimi i fundit i Qeverisë

Më: 28 tetor 2021 Në ora: 00:20
Hekuran Murati

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka folur në lidhje me vendimin e Qeverisë së Kosovës për t’u dalë në ndihmë familjeve në skemat sociale, e po ashtu edhe pensionistëve.

Ai ka treguar se cilat kategori të tjera përfitojnë nga këto ndihma.

“Përfitojnë pensionistët bazik, përfitojnë pensionistët tatim pagues, përfitojnë veteranët dhe kategoritë e tjera të dala nga lufta, familjet e dëshmorëve, invalidët e luftës, familjet që strehojnë fëmijë, përfitojnë personat me aftësi të kufizuara, pra të gjitha kategoritë,” – ka thënë Murati.

Ai shtoi se kjo ndihmë ka shtrirje në pothuajse të gjitha familjet në Kosovë.

Ndryshe sot me propozimin e Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve është aprovuar vendimi nga kabineti qeveritar sipas të cilit do të përfitojnë pagesa shtesë në vlerë të mbështetjes financiare prej 100 € (njëqind euro), të gjithë përfituesit e skemave pensionale për muajin Nëntor 2021, në kuadër të zbatimit të masës 3.2 – Mbështetja për pensionistët dhe familjet me asistencë sociale të Pakos së Ringjalljes Ekonomike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat