Peci: Bodrumet nuk do të mund t’ju mbyllin dyert vreshtarëve

Aktuale

Peci: Bodrumet nuk do të mund t’ju mbyllin dyert vreshtarëve

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 12:18
Ministri i Bujqësisë, Faton Peci

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka thënë se vreshtarët kanë mbështetjen më të madhe për hektarë për dallim nga kulturat tjera.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, Peci tha se janë duke shqyrtuar çështjen për bodrumet që nuk ua kanë pranuar rrushin në stoqe vreshtarëve.

“Është fakt që bodrumi “Stone Castle” nuk e ka përfillur kërkesën për të pranuar rrushin. Do të shqyrtojmë këtë çështje pasi nuk mundet askush të pretendojë që të marrë përkrahje institucionale në ndërkohë të mbyllë dyert e bodrumeve për kultivuesit e rrushit”.

“Vreshtarët kanë mbështetjen më të madhe për hektarë për dallim prej kulturave tjera”.

Peci tutje bëri të ditur se janë duke shqyrtuar mundësitë e shkëmbimeve tregtare për vreshtarët që duan të dërgojnë rrush jashtë vendit.

“Jemi duke shqyrtuar të gjitha mundësitë për modalitete të mbështetjeve dhe shkëmbimeve tregtare për të gjithë vreshtarët që dëshirojnë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat