Apeli vërteton aktakuzën ndaj ish-kreut të Malishevës, Ragip Begaj

Aktuale

Apeli vërteton aktakuzën ndaj ish-kreut të Malishevës, Ragip Begaj

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:11
Ragip Begaj

Gjykata e Apelit të Kosovës ka refuzuar kërkesën e mbrojtjes së ish- kryet të komunës së Malishevës, Ragip Begaj për hudhjen e aktakuzës ndaj tij, duke konfirmuar kështu vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë.

Gjykata e Apelit në njoftimin e saj ka bërë të ditur se kërkesa e mbrojtjes së Begajt për hudjen e aktakuzës në të cilët ish-kreu i Malishevcës akuzohet për veprën penale keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar është refuzuar si e pabazë.

“Departamenti Special i Gjykatës së Apelit të Kosovës, pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se duhet që të refuzohet si e pabazuar ankesa e mbrojtësit te pandehurit R.B., ndërsa është vërtetuar aktvendimi i Gjykatës Themelore në Prishtinë, Departamenti Special, PS.nr.12/2021 të datës 08.09.2021. Me aktvendimin e lartcekur të Gjykatës Themelore në Prishtinë, është refuzuar si e pabazuar kërkesa për hedhjen e aktakuzës dhe kundërshtimin e provave të ushtruara nga mbrojtësi i të pandehurit R.B”, thuhet në njoftim.

Sipas gjykatës, i pandehuri R.B. akuzohet për shkak të veprës penale keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar nga neni 422 paragrafi 1. lidhur me nenin 81 të KPRK.

Ndryshe, aktakuza e ngritur më 7 prill 2021, e ngarkon ish- kreun e Malishevës, Ragip Begaj se më 6 korrik 2018 e në vazhdimësi, në cilësinë e personit zyrtar, respektivisht si kryetar i Komunës së Malishevës, me dashje dhe duke shfrytëzuar autoritetin zyrtar i ka tejkaluar kompetencat e tij, duke i shkaktuar dëm Rexhep Rudit dhe buxhetit të Komunës së Malishevës.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari Begaj, më 7 nëntor 2018, ka caktuar lokacionin për ndërtimin e shkollës në fshatin Panorc, ku i kishte premtuar të dëmtuarit që të hyjë në marrëveshje për shkëmbimin e tokës me qëllim të ndërtimit të kësaj shkolle.

Po ashtu aktakuza thotë se një pjesë e objektit të kësaj shkolle ishte planifikuar të ndërtohej në pronë private, në kundërshtim me vendimin e Kuvendit Komunal të 4 majit 2018, i cili vendim kishte për qëllim që të ndërtohej aneks i shkollës “Visar Krasniqi” në fshatin Drenoc të Malishevës, i cili aneks nuk ishte ndërtuar asnjëherë.

Për këto veprime, Ragip Begaj po ngarkohet për kryerjen e veprës penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”, nga neni 422, paragrafi 1 i Kodit Penal lidhur me nenin 81, ku dënimi parashihet me burg prej gjashtë muaj deri në pesë vjet. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat