Kosova ka prova që Manastiri i Deçanit ishte bazë ushtarake e Serbisë, aty ishin mbajtur peng shqiptarët

Aktuale

Kosova ka prova që Manastiri i Deçanit ishte bazë ushtarake e Serbisë, aty ishin mbajtur peng shqiptarët

Më: 11 janar 2022 Në ora: 12:52
Manastiri i Deçanit

Kreu i KMDLNJ-së, Behxhet Shala, ka thënë se ka prova që në Manastiri i Deçanit gjatë kohës së luftës ishte shndërruar në bazë ushtarake të ushtrisë së Serbisë dhe se aty ishin mbajtur peng shqiptarët.

Shala ka thënë se për një gjë të tillë kanë kërkuar që të kryhen edhe hetime.

“Ne nuk po themi që Sava Janjic është fajtor. Ne kërkuar që të kryhej hetim dhe të provohej se çfarë ndodhi në të vërtetë në manastirin e Deçanit, sepse kemi prova”, ka thënë Shala.

Shala ka thënë se kanë kërkuar hetim për shkelje të mundshme të Ligjeve të Luftës dhe Ligjit Humanitar.

“Nuk dua të paragjykoj që dikush është fajtor. Ne kemi kërkuar që të kryhen hetime, dhe gjykata mund të marr vendim bazuar në prova”, ka potencuar tutje Shala.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat