Flet autori i fotografisë së fundit të Kadri Zekës

Aktuale

Flet autori i fotografisë së fundit të Kadri Zekës

Më: 17 janar 2022 Në ora: 11:37
Sylë Nuha, autori i fotografisë së fundit të Kadri Zekës

Bashkëpunëtori i ngushtë i Kadri Zekës, Ibrahim Kelmendi, ka kujtuar fotografinë ikonike, të cilën e kishte bërë vetëm dy ditë më parë Sylë Nuha.

Përmes një postimi në Facebook, Kelmendi ka shkruar duke treguar momentin e shkrepjes së fotografisë së fundit, ku Syla shkepi këtë foto pa i marrë leje Kadri Zekës.

“Në mengjesin e ditës se sotme u mbushen rrumbullak dyzet vjet, qysh kur Sylë Nuha bëri fotografim rastësor të Kadri Zekës, e cila, fatkeqësisht, rezultoi të ishte fotografia e fundit në rrojtjen e tij. Të premten e 15 janarit 1982, Kadriu, pasi kishte vizituar bashkëveprimtarë në disa qytete në Gjermani, vjen në Dyseldorf për vizitë “pune” – për të paralajmëruar bashkimin që pritej të ndodhte”, ka shkruar Kelmendi.

“Na ofruan strehim natën e të premtes Sylë e Vezire Nuha, edhe pse banesën e kishin tepër të vogël, sepse bujarinë e kishin të madhe”.

“Duke u përgatit për nisje, pasi mbaruam kafjallin, meqë Syla shfaqi gatishmëri te na dërgonte me auto, Syla shkrepi këtë foto, pa i marrë leje Kadriut, as pa paralajmërim. Ato ditë Syla kishte ble një “canon” të shtrenjtë dhe nuk përmbahej me fotografime, sepse dëshironte ta mësonte sa më shpejt përdorimin e aparatit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat