Ramadani: Vetëm ky shtet mund ta detyrojë Serbinë të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Aktuale

Ramadani: Vetëm ky shtet mund ta detyrojë Serbinë të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Më: 17 janar 2022 Në ora: 18:46
Masakra e Reçakut

Përfaqësuesi i fshatit Reçak, Adem Ramadani, e ka vlerësuar lart vizitën e ambasadorit amerikan, Jeffrey M. Hovenier, në përvjetorin e Masakrës së Reçakut.

“Është e vërtetë që është hera e parë që një shtetas amerikan në cilësinë e ambasadorit vjen në Reçak”, ka thënë Ramadani për Info Magazine.

“Por, nëse e llogaritni pjesën menjëherë pas luftës është ambasadori [William] Walker ai i cili e ka vizituar Reçakun dhe gjithmonë ka bërë homazhe”.

I pyetur se a pret hap konkret nga ShBA-ja që ta bindë Serbinë ta pranojë gjenocidin në Kosovë, Ramadani tha se ky shtet është i vetmi që mund ta ketë fuqinë për ta bërë këtë.

“Po ne presim gjithsesi, pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë shteti i vetëm i cili mund ta detyrojë shteti ne Serbisë që të kërkojë falje dhe t’i zbardhë masakrat e Kosovës, me këtë fakt edhe masakrën e Reçakut”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat