​Arben Gashi: Paaftësia qeverisëse humbjet e qytetarëve i promovon si fitore

Aktuale

​Arben Gashi: Paaftësia qeverisëse humbjet e qytetarëve i promovon si fitore

Më: 23 janar 2022 Në ora: 16:38
​Arben Gashi

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së Arben Gashi ka kritikuar Qeverinë Kurti për menaxhim jo të mirë të gjendjes me pandemi dhe për shkak të paralajmërimeve për shtrenjtimin e energjisë elektrike.

Ai në një postim në Facebook ka shkruar se paaftësia qeverisëse po e dëmton mirëqenien e qytetarëve dhe se problemet e tyre po shtohen përditë e më shumë.

“Paaftësia qeverisëse, zgjidhjet e problemeve i ka të thjeshta “Shto një problem për të shuar një tjetër”. Kjo terapi politike e ka origjinën te qeveritë e paafta dhe popullsite, të cilat nuk ndalen me kaq, ngase fillojnë një fushatë të egër arsyetuese dhe fajësuese ndaj të gjithëve. Në shumë raste i fajësojnë edhe qytetarët. E pastaj vazhdojnë me propagandën e suksesit imagjinar, duke i mohuar të vërtetat e prekshme dhe të dëmshme, të jetueshme dhe reale. Kulmin e padrejtësisë e arrijnë kur humbjet e qytetarëve i promovojnë si fitore, gjersa festojnë në emër të suksesit imagjinar. E papranueshme. Krejt e padrejtë”, shkruan Gashi. 

“Sepse, nuk mund t’i thuash qytetarëve: urime për rritjen e çmimeve. Apo, gëzohuni se tash e tutje do të keni mundësi të blini e të ushqeheni më pak. Nuk mund t’i thuash qytetarëve: vlerësoni pozitivisht faktin që do ta paguani faturën e energjisë elektrike për 300% më shtrenjtë. Apo, vlerësoni pozitivisht faktin se do të ngroheni më pak e do ta paguani më shumë, ndërsa ju prodhues do të punoni më pak ose aspak. Nuk mund t’i thuash qytetarëve; përgëzime se po thyejmë rekord të zi me numër të të infektuarve. Nuk bën. Nuk duhet. Është keq”, ka shtuar a

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat