Zyrtare: Gërvalla paraqet personalisht aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Aktuale

Zyrtare: Gërvalla paraqet personalisht aplikimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Më: 12 maj 2022 Në ora: 12:08
Kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla

Kryediplomatja e Kosovës, Donika Gërvalla, ka paraqitur personalisht aplikimin e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Këtë e bëri të ditur Sharr Jakupi, nga kabineti i saj.

Kjo zyrtarizon edhe aplikimin e Kosovës në KE.

Këshilli i Evropës është organizata më e vjetër ndërqeveritare në Evropë që për qëllim kryesor ka sigurimin e bashkëpunimit dhe unitetit ndërmjet anëtarëve të saj në lëminë e mbrojtjes së të drejtave të njeriut, demokracisë dhe sundimit të ligjit.

Të drejtat e njeriut dhe liritë elementare janë të garantuara me Kushtetutën e Republikës së Kosovës, e cila ka ngërthyer në vete edhe konventat e Këshillit të Evropës, duke përfshirë Deklaratën e Përgjithshme të të Drejtave të Njeriut dhe Konventës Evropiane për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Lirive Elementare dhe Protokollet e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat