Bislimi e Haxhiu pritën në takim anëtarët e Komisionit të Venecias

Aktuale

Bislimi e Haxhiu pritën në takim anëtarët e Komisionit të Venecias

Më: 19 maj 2022 Në ora: 14:54
Foto ilustrim nga vendi i ngjarjes

Delegacioni i Komisionit të Venecias, i përbërë nga raportuesja Grainne McMorrow dhe përfaqësuesi i sekretariatit të KV-së Schnutz Dürr, u pritën në takim nga zëvendëskryeministri Besnik Bislimi dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Në takim u diskutuan draft amendamentet kushtetuese për çështjen e vettingut dhe draft-opinioni i Komisionit të Venecias mbi këto amendamente si dhe koncept dokumentin e vettingut si tërësi.

Bislimi dhe Haxhiu njoftuan raportuesen Mc Morrow me punën e deritanishme të grupit punues në hartimin e amendamenteve kushtetuese sipas modaliteteve dhe rekomandimeve të përshkruara në draftin e opinionit të Komisionit të Venecias.

Gjithashtu raportuesja u njoftua edhe me procesin e hartimit të Ligjit për Vlerësimin Kalimtar të Gjyqtarëve dhe Prokurorëve, ku ministrja Haxhiu premtoi se sapo të jetë gati dhe i përkthyer, drafti i ligjit do të dërgohet para Komisionit për vlerësim.

Haxhiu përmendi edhe nevojën për vetting si një kërkesë shoqërore për Kosovën, ekzistimin e korrupsionit të përhapur në gjithë sistemin, ndryshimet ligjore të vazhdueshme por pa rezultate konkrete dhe mos funksionimin e mekanizmave të brendshëm të llogaridhënies për gjyqtar dhe prokurorë.

Në fund zëvendëskryeministri dhe ministrja falënderuan Komisionin e Venecias për punën e vazhdueshme që është duke e bërë në rastet që po i dërgon Kosova për opinion dhe këshillat e vlefshme që po merr nga përvoja shumë vjeçare e Komisionit të Venecias në respektimin e të drejtave dhe lirive të njeriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat