AKK-së i shtohet kompetenca për gjoba, asamblistët nuk e deklarojnë më pasurinë

Aktuale

AKK-së i shtohet kompetenca për gjoba, asamblistët nuk e deklarojnë më pasurinë

Më: 24 maj 2022 Në ora: 18:03
Foto ilustrim

Sot ka mbajtur punimet Grupi Punues i Kuvendit të Kosovës për pakon e ligjeve anti-korrupsion, më saktësisht të Ligjit për Agjencinë për Parandalimin e Korrupsionit dhe Ligjit për Deklarimin, Kontrollin Prejardhjen e Pasurisë dhe Dhurata. 

Si kryetar i këtij Grupi Punues, Besnik Tahiri, ka njoftuar se sipas Ligjit të ri për Deklarimin e Pasurisë, asamblistët nëpër Kuvende Komunale nuk do të jenë të detyruar që të deklarojnë pasurinë, dhe risia tjetër është se Agjencia kundër-Korrupsion do të ketë të drejtën për shqiptimin e gjobave për ata zyrtarë që s’e deklarojnë apo e deklarojnë rrejshëm pasurinë. 

Njoftimi i plotë nga deputeti Besnik Tahiri

 Asambleistët nuk do të duhet më të deklarojnë pasurinë

Sot përfunduan punimet e Grupit Punues për pakon e ligjeve anti-korrupsion, respektivisht Ligjin për Agjencinë pelër Parandalimin e Korrupsionit dhe Ligjit për Deklarimin, Kontrollin, Prejardhjen e Pasurisë dhe Dhurata.

Si Kryesues i Grupit Punues, kam kënaqësinë të ju njoftoj se me Ligjin e ri për Deklarimin e Pasurise, risitë më të theksuara jane:

– Deklarimi do të bëhet në forme elektronike, duke lehtësuar dukshëm deklarimin dhe kontrollin;

– Asambleistët komunalë nuk kanë detyrimin për të deklaruar pasurinë;

– Do të ketë kontroll të plotë të deklarimeve periodikisht, varësisht prej pozitës së zyrtarit publik; 

– Do të rritet trasparenca, me ç‘rast deklarimet e të gjitha subjekteve deklaruese do të behen publike;

– Agjencia mvishet me kompetenca gjobëvënëse, me theks në provimin e qëllimit të zyrtarit për të mos deklaruar apo për të deklaruar rrejshëm, si element i vepres penale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat