Për herë të parë gradohet një grua në FSK dhe emërohet si inspektore gjenerale

Aktuale

Për herë të parë gradohet një grua në FSK dhe emërohet si inspektore gjenerale

Më: 27 maj 2022 Në ora: 21:13
Albin Kurti, Irfete Spahiu, Vjosa Osmani

Për herë të parë në hierarkinë e Forcës së Sigurisë së Kosovës, një grua është graduar gjeneralmajore dhe inspektore gjenerale.

Përgjatë kësaj ceremonie, presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë se FSK po profesionalizohet përditë, ndaj duhet bërë edhe më shumë që sa më shumë gra të përfshirjen në përbërjen e FSK-së.

“FSK-ja po profesionalizohet çdo ditë e më tepër. Përfshirja sa më e madhe e grave në strukturën drejtuese të FSK-së e bën atë më të fortë, më të besueshme dhe më profesionale. Gjeneralmajore Spahiu është një ndër shtyllat e FSK-së, ndaj duhet bërë edhe më shumë që sa më shumë gra të përfshihen në përbërjen dhe udhëheqjen e FSK-së”, tha Osmani.

E inspektorja gjenerale në Forcën e Sigurisë së Kosovës, Irfete Spahiu, tha se këtë përgjegjësi nga institucionet e Kosovës do ta kryejë me nder e dinjitet.

“Kjo është përgjegjësia e imja po shpresoj e po besoj që besimi që institucionet e Kosovës ma kanë dhënë do ta ruaj me nder dhe dinjitet”, tha ajo.

Emërimi i Spahiut edhe në pozitën e Inspektores Gjenerale të FSK-së, sipas Presidentes Osmani është një garancë për vazhdimin e mirëfunksionimit dhe zbatimit të standardeve profesionale të Forcës.

I pranishëm në këtë ceremoni ishte kryeministri, Albin Kurti, ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat