Sociologu tregon faktorët që po çojnë të rinjtë në vetëvrasje

Aktuale

Sociologu tregon faktorët që po çojnë të rinjtë në vetëvrasje

Më: 25 qershor 2022 Në ora: 15:23
Ferdi Kamberi

Se faktorët socio-ekonomk, ndikojnë në vetëvrasjen tek të rinjtë e thotë edhe sociologu, Ferdi Kamberi.

“Sa i përket shkaqeve, sociologët janë të mendimit se ndër shkaqet kryesore janë: periudha e tej zgjatur e tranzicionit, pastaj presioni shoqëror në një pjesë të rasteve. Po ashtu shkaqe të tjera, janë edhe mungesa e qendrave për trajtimit shpirtërorë, stresi post-traumatik, depresioni, tashmë edhe periudha e COVID 19, faktorët socio – ekonomik, gjendja e rëndë ekonomike, papunësia dhe varfëria e lartë”, tha Kamberi.

Përveç këtyre faktorëve, Kaberi  e thekson edhe një faktor tjetër që ndikon në vetëvrasjen tek të rinjtë e që sipas tij janë edhe shumë faqe në internet në të cilat flitet për metodat e vetëvrasjeve.

“Një faktorë tjetër që del të jetë serioz dhe që pothuajse ka qenë shumë pak i pranishëm në të kaluarën në shoqërinë kosovare, është edhe interneti ose informatat në disa faqe qofshin në gjuhë të huaja apo në gjuhën shqipe, ku flitet për metodat e vetëvrasjes, gjë që nënkupton një shtytje/stimulim të viktimës drejtë aktit të tillë. Faqet e tilla krijojnë disa norma sociale të devijuara të cilat shumë lehtë mund t’i shtyjnë viktimat drejtë akteve të tilla” , u shpreh ai.

Kamberi thotë se nëse vazhdon ky trend i vetëvrasjeve, Kosova mund të probleme dhe sfida të konsiderueshme.

“Sociologët japin alarmin që nëse vazhdohet ky trend i rritjes së fenomenit të vetëvrasjes, atëherë shoqëria kosovare mund të përballet me probleme dhe sfida të konsiderueshme”, tha ai.

E për të mos vazhduar ky trend, sociologu Kamberi, thotë se familja duhet të komunikoj më shumë më fëmijët e tyre dhe shteti te krijojë politika për parandalimin e këtyre dukurive.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat