Krerët e shtetit flasin me zëvëndësshefin e MCC-së, kryeministri Kurti jep detaje

Aktuale

Krerët e shtetit flasin me zëvëndësshefin e MCC-së, kryeministri Kurti jep detaje

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 23:15
Albin Kurti dhe Artane Rizvanolli

Kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani, bashkë me ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli, kanë biseduar me zëvendësshefin ekzekutiv të MCC-së.

Kurti tha se kanë shprehur mirënjohjen për vendimin e bordit të MCC-së për të miratuar marrëveshjen e kompaktit me vlerë 236.7 milionë dollarë.

“Së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani dhe me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli zhvilluam një bisedë me zëvendësshefin ekzekutiv të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC), Mahmoud Bah. Shprehëm mirënjohjen tonë për vendimin e bordit për miratimin e marrëveshjes së Kompaktit me vlerë 236.7 milionë dollarë, prej të cilave 34.7 milionë janë kontribut i Qeverisë sonë”.

Shefi i qeverisë përsëriti se ky është investimi më i madh deri tani në Kosovë në fushën e energjisë, derisa shtoi se kjo marrëveshje është një nga më të rëndësishmet mes Kosovës dhe ShBA-së.

Postimi i plotë

Kryeministri Albin Kurti dhe presidentja Vjosa Osmani, bashkë me ministren e Ekonomisë Artane Rizvanolli, kanë biseduar me zëvendësshefin ekzekutiv të MCC-së.

Kurti tha se kanë shprehur mirënjohjen për vendimin e bordit të MCC-së për të miratuar marrëveshjen e kompaktit me vlerë 236.7 milionë dollarë.

“Së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani dhe me ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli zhvilluam një bisedë me zëvendësshefin ekzekutiv të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC), Mahmoud Bah. Shprehëm mirënjohjen tonë për vendimin e bordit për miratimin e marrëveshjes së Kompaktit me vlerë 236.7 milionë dollarë, prej të cilave 34.7 milionë janë kontribut i Qeverisë sonë”.

Shefi i qeverisë përsëriti se ky është investimi më i madh deri tani në Kosovë në fushën e energjisë, derisa shtoi se kjo marrëveshje është një nga më të rëndësishmet mes Kosovës dhe ShBA-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat