Deputeti i VV-së jep lajmin e mirë për komunat që s’kanë noterë

Aktuale

Deputeti i VV-së jep lajmin e mirë për komunat që s’kanë noterë

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 10:48
Foto ilustrim

Komunat të cilat nuk kanë noter, përkohësisht do t’i kenë ata – deri në finalizimin e projektligjit.

Këtë vendim e ka marrë Albulena Haxhiu, ministre e drejtësisë me kërkesë të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica.

Vetë deputeti i VV-së e ka kumtuar këtë përmes një postimi në Facebook.

“Plotësim-ndryshimi i ligjit krijon mundësi që një Noter të dërgohet apo t’i ndryshohet selia përkohësisht nga ajo e përcaktuar në mënyrë që qytetarëve t’u sigurohen shërbimet e nevojshme Noteriale dhe pa vakume kohore, duke siguruar Noterin një herë respektivisht dy herë në javë”, ka thënë ai.

Sipas tij “kjo është e mireseardhur në veçanti për bujqit, ngase nuk do të kenë më vështirësi dhe kosto shtesë për përgatitjen e dokumentacionit për aplikim të subvencioneve dhe granteve në bujqësi”.

Nëntë komuna në Kosovë nuk kanë noterë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat