​Kosova me legjislacion të mirë të gjuhës, sfidë mbetet implementimi

Aktuale

​Kosova me legjislacion të mirë të gjuhës, sfidë mbetet implementimi

Më: 6 korrik 2022 Në ora: 12:30
Pamje nga prezantimi

Zyra e kryeministrit në bashkëpunim me organizatën "Thuaj diçka" kanë bërë prezantimin e mekanizmave online për raportim të shkeljeve të të drejtave gjuhësore dhe mësimin e gjuhës për të punësuarit në administratën publike.

Në këtë prezantim të mekanizmave online, u tha se Kosova ka legjislacion të mirë të gjuhës por që sfidë mbetet implementimi.

Drejtori i programit në Iniciativën e Re Shoqërore, Milosh Milovanoviq ka prezantuar mekanizmat online për raportimin e shkeljeve të të drejtave gjuhësore në nivel lokal dhe qendror.

"Ky formular në bashkëpunim me zyrën e mësimit të gjuhëve duhet të inkorporohet që sa më lehtë qytetarët që të mund të qasen. Në atë moment kur qytetari e plotëson formularin, automatikisht institucionet që e kanë lajmëruar rastin dhe në mënyrë të përbashkët do të merren me rastin që është lajmëruar nga qytetari", ka thënë ai.

Komisioneri për gjuhët nga Zyra e Kryeministrit, Slavisha Mladenoviq ka kërkuar bashkëpunim më të madh nga vet të punësuarit në Administratën Publike.

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport u shpreh se është me rendësi që të eksplorohen gjuhët e njëri-tjetrit.

Edhe zëvendësshefi i misionit të Ambasadës së Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Peter Van Bloemen tha se duhet të promovohen gjuhët brenda vendit.

E shefja e misionit të Organizatës Ndërkombëtare për Migracion në Kosovë (IOM), Anna Rostcka tha se çështja e gjuhëve ka ndikim në të drejtat fundamentale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat